Chilská vína

Chile

Chilský vinařský průmysl zaznamenal od 80. let minulého století do současnosti významný rozvoj. Hlavním důvodem bylo přizpůsobení výroby mezinárodní poptávce. Dnes je Chile největším exportérem vín na světě – vyveze se okolo 80% celé produkce do více než 130 zemí světa. V samotném Chile spotřeba vína klesá – je okolo 13 litrů na osobu a rok (v roce 2000 to bylo 20 litrů a v 70. letech dokonce 50 litrů!)

Na konci 20. století, s příchodem zahraničních investic a vinařských odborníků, začal největší rozmach celého vinařského sektoru. Některá významná vinařství z Evropy a Ameriky investovala prostředky do otevření vlastních vinařských domů nebo začala spolupracovat s místními, již existujícími výrobci. Vznikli tzv. „létající winemakeři“ – ti zavedli nové technologie a styly vín, které přispěli k budování mezinárodního uznání. Začali také s používáním sudů z dubu – místní vinaři do té doby nechávali zrát svá vína v sudech z lokálního dřeva (Pabuk). Toto dřevo dávalo vínům unikátní chuť, která ale nebyla na mezinárodní úrovni dobře hodnocena. Postupně se tak vína začala ukládat do sudů z francouzského nebo amerického dubu, případně zůstávají zrát v nerezových tancích.

V Chile je aktuálně okolo 200.000 hektarů vinic, na kterých se pěstuje přes 20 druhů odrůd – jedná se převážně o španělské nebo francouzské odrůdy. Po dlouhá léta byla nejrozšířenější odrůda Pais, v současné době to je odrůda Cabernet Sauvignon. Z červených odrůd jsou dále vysázené odrůdy Merlot, Carmenére, Zinfandel, Petite Syrah, Cabernet Franc, Pinot Noir, Syrah, Sangiovese, Barbera, Malbec nebo Carignan. Bílé odrůdy jsou zastoupeny odrůdami Chardonnay, Sauvignon Blanc, Sémillon, Riesling, Viognier, Torontel, Pedro Ximénez, Gewürztraminer nebo Muscat.

V Chile je od roku 1995 platný vinařský zákon – ten vymezuje jednotlivé regiony, nicméně nestanovuje použité odrůdy nebo vinařské techniky. Klasifikace vín je podobná spíše systému v USA, než apelačnímu systému ve Francii nebo Itálii. Zákon stanovuje, že víno musí obsahovat minimálně 85% odrůdy a ročníku, které jsou uvedené na etiketě (pokud není víno určeno na export, stačí dokonce pouze 75%). Vína na export zároveň musí splnit parametr minimálního obsahu alkoholu – 12% u bílých a 11,5% u červených vín.

Chile je rozděleno do následujících vinařských regionů:

  • Atacama – dělí se dále na Copiapó Valley a Huasco Valley
  • Coquimbo – dělí se dále na Elqui Valley, Limarí Valley a Choapa Valley
  • Aconcagua– dělí se dále na Aconcagua Valley, Casablanca Valley a San Antonio Valley
  • Central Valley – dělí se dále na Maipo Valley, Rapel Valley (dělí se na Cachapoal Valley a Colchagua Valley), Curicó Valley a Maule Valley
  • Southern Chile – dělí se dále na Itata Valley, Bío Bío Valley a Malleco Valley

 

 

Vybíráme z nabídky Chile