Odrůda Frankovka

Frankovka je modrá odrůda určená pro výrobu červených a růžových vín. Jde o velmi starou odrůdu, která má původ buď v Německu nebo Dolním Rakousku (existuje několik teorií). Vznikla spontánním zkřížením odrůd Gouais blanc a Blaue Zimmettraube. 

atlasrevy.wz.cz

V Rakousku, kde je známá také pod názvem Blaufränkisch, je pěstována na vinicích o celkové rozloze téměř 3.000 hektarů (asi 5,5% celé rozlohy vinic v Rakousku). Velmi důležitou je pro region Burgenland, kde zabírá 17% veškerých vinic. V Německu se pěstuje hlavně v regionu Württenberg  - odrůda je zde známá jako Blauer Lemberger. Vína jsou lehčí s jemnějšími tříslovinami než v Rakousku. Odhaduje se, že v roce 2010 bylo vysázeno okolo 10.000 hektarů vinic Frankovky po celém světě - mimo jiné také v Maďarsku, Slovinsku, Slovensku, Chorvatsku nebo Itálii. 

V České republice byla oficiálně zapsána v roce 1941, dnes je k výsadbě povoleno 5 klonů. Jde o odrůdu s pozdním dozráváním a tak se pěstuje pouze na Moravě. Zde je druhou nejpoužívanější modrou odrůdou co do plochy výsadby, aktuálně je to okolo 1.300 hektarů vinic. 

Vína této odrůdy mývají aroma zralých černých třešní a tmavého bobulového ovoce, středně výrazné třísloviny a občas také velmi výraznou kyselinu. Mladá vína jsou ovocná, s přibývajícím zráním jsou jemnější a komplexnější. Při použití sudů v průběhu výroby může být chuť dřevem výrazně ovlivněna. Používá se také do směsí s dalšími odrůdami - k výsledné chuti přispívá svojí kyselinou a pevnou strukturou. 

Odrůda získala v průběhu let mnoho synonym - po světě se můžeme setkat například s označeními, jako Blau Fränkisch, Blauer Limberger (Německo), Blaufränkische, Borgonja (Chorvatsko), Cerne Skalicke, Crna Frankovka (Chorvatsko), Franconia (Italie), Frankovka (Chorvatsko, Srbsko, Česká Republika), Kék Frankos, Kékfrank, Kékfrankos (Maďarsko) nebo Frankovka modrá (Slovensko).

Naše vína s odrůdou Frankovka