Vybíráme víno na party

Chystáte velkou party? Nebo jen menší oslavu? Nezáleží na příležitosti nebo počtu hostů - ve všech případech budete přemýšlet o tom, zda nabídnout šumivé, bílé nebo červené, kolik lahví, případně jaké sklo nachystat. Nabízíme několik otázek i odpovědí, které Vám mohou vyvstat na mysli. 

unsplash.com

Základní otázkou vždy bývá, kolik vlastně lahví nachystat. Počítejte s tím, že z každé lahve nalijete 5 až 6 skleniček. Pokud chystáte “odpolední” party s brzkým koncem, mělo by stačit okolo 3 skleniček na osobu. Pokud jde o oslavu s program do ranních hodin, bude to minimálně 1 lahev na osobu. Vždy počítejte s nějakou rezervou - druhý den si hosté nebudou pamatovat skvělé jídlo, které jste nachystali, ale to, že došlo víno ano!

Mám nachystat bílé nebo červené víno - s ohledem na typ podávaného jídla? Protože očekáváte širší spektrum hostů, bude rozhodně bezpečnější připravit obě varianty - a to bez ohledu na připravené jídlo. Víno vyberte tak, aby bylo co nejvíce univerzální a nepřebíjelo chuť jídla.

A co šumivé víno? Určitě ano. Dá se využít jako welcome drink a tím dát prostor hostům na to, aby se takzvaně “rozkoukali”. Mohou pak podle aktuální situace a nálady buď u šumivého vína zůstat nebo přejít na jiné víno.

Jaké skleničky mám připravit? Zde záleží na typu akce. Pokud na akci plánujeme servírované menu, pak je vhodné odlišit sklo podle barvy vína. Pokud jde o “zahradní” typ akce s očekávaným pohybem lidí v prostoru party, pak je lepší zvolit jeden typ skla. 

A teď ta nejdůležitější otázka - v jaké ceně mám vína vybrat? Zde není jednoznačná odpověď. Bude to podle příležitosti a typu hostů. Pokud chceme oslnit obchodní partnery, pak na víně asi nebudeme úplně šetřit. Pokud hostíme “staré známé” a hlavním důvodem je setkání, pak vždy hledejte víno, které má svoji kvalitu, je za cenu, která vyhovuje Vašim možnostem a Vy nebudete “trpět” s každou novou otevřenou lahví.

Nezapomněli jsme na něco? Rozhodně na dárek hostiteli. Je slušností přinést malou pozornost a tím poděkovat za pozvání - v tomto případě lahví nikdy neurazíme. Na lahvi příliš nešetřete, ale pokud to situace vyloženě nevyžaduje, není nutné to přehánět. Doporučujeme kategorii 200-500 Kč - nabídka je zde velmi široká, vína mají již vysokou úroveň. A pozor - hostitel nemá společenskou povinnost přinesenou lahev ihned otevřít. Může mít vybraná vína k připravenému jídlu a Vaše lahve se mu nemusí do “menu” hodit. 

Tak na zdraví a ať se Vám party vydaří!

 

Náš výběr vín na párty