Odrůda Zweigeltrebe či Blauer Zweiglet

Zweigeltrebe je odrůda, která se používá na výrobu červených vín. Byla vyšlechtěna v roce 1922 v Rakousku, zkřížením odrůd St.Laurent a Blaufränkisch.

Friedrich Zweigelt, který odrůdu vyšlechtil, ji původně pojmenoval “Rotburger”. Až v roce 1975, právě na počest Friedricha, dostala název Zweigelt, protože původní název sváděl k záměně s odrůdou “Rotberger”.

pixabay.com

V Rakousku je v současnosti nejrozšířenější modrou odrůdou - v roce 2009 byla vysazená na 14% všech zdejších vinic. Najdeme ji především v regionech Neusiedlersee a Niederösterreich. Zweigeltrebe se pěstuje i v dalších zemích Evropy, jako například v Maďarsku, Německu, Švýcarsku nebo Chorvatsku. Několik hektarů je vysázeno také v Anglii nebo v kanadském Ontariu.

V různých oblastech se můžeme setkat s různými názvy, ale pořád jde o jednu odrůdu. Kromě Zweigeltrebe jde o název Zweigelt, můžeme se také setkat s názvy jako například Blaue Zweigeltrebe, Blauer Zweigelt, Cveigelt, Cvejgelt Rebe (Bulharsko), Zweigelt Blau (Itálie) nebo Zweigelt szölö (Maďarsko).

V bývalém Československu se s pěstováním této odrůdy začalo koncem 60. let minulého století, oficiálně zapsaná byla v roce 1980. V roce 2010 zabírala plochu okolo 900 hektarů, tedy cca 5% všech vinic v ČR. Je tak 3 nejrozšířenější modrou odrůdou našich vinic.

Naše vína s odrůdou Zweigeltrebe