Vybíráme víno ke zvěřině

Názvem “zvěřina” označujeme maso ze zvěře, které se dá ulovit ve volné přírodě - základní dělení je na srstnatou a pernatou zvěř. V dnešní komerční době je obvyklé, že se i taková zvěř chová na chovných farmách. Odsud získané maso by se jako “zvěřina” označovat nemělo. Maso z volné přírody a z chovu má zásadně jinou strukturu (důsledek omezeného pohybu zvěře a použitého krmiva). 

Rozdíl je také ve způsobu porážky zvěře - při odstřelu (ne jateční porážkou) zůstane v mase větší množství krve. Proto je maso charakternější a tmavší. Díky tomu se také rychleji kazí a nemělo by se tedy dlouho skladovat.

unsplash.com

A jak k jídlu, připravenému z takového masa, vybírat víno? 

Spojení červeného vína a červeného masa je pravidlo, které je dobré dodržovat. Je tedy zřejmé, že budeme vybírat hlavně mezi červenými víny, i když také některá bílá vína se dají se zvěřinou dobře kombinovat.

Z červených vín je “univerzální” volbou víno ovocnějšího charakteru s menším obsahem tříslovin a nižšími kyselinami. Pro konečnou volbu je důležité, o jaký druh zvěřiny se jedná a jakou má konečnou úpravu.

Jak už jsme na začátku říkali, jsou dvě základní skupiny zvěřiny:

 - pernatá zvěřina - zde je důležitým parametrem při výběru vína věk zvířete. K mladému masu bude lepší jemnější červené víno, ke staršímu masu nebo výraznějším úpravám pak plnější červené víno s pevným tělem. K pečenému masu půjde dobře lehčí červené, pokud je připravena s ovocnou omáčkou, pak klidně použijte plnější bílé víno. Aromatičtější maso kombinujte s výraznějšími a aromatičtějšími víny.

 - srstnatá zvěřina - srnčí nebo jelení zvěř (mezi jeleny patří třeba i losy a soby) má červené maso bohaté chuti, hodí se k němu středně plná vína s vyšším obsahem jemných tříslovin. K pečenému divokému králíkovi nebo upravenému na červeném víně volte plnější červené, ke grilované variantě pak červené ovocnější a jemnější. Maso z divočáka patří k výrazně aromatickým masům (v porovnání s “čuníkem” domácím) a tak vybírejte vína ovocnějšího charakteru s tóny lesních plodů a koření. 

Naše vína párovatelná se zvěřinou