Odrůda Veltlínské zelené či Grüner Veltliner

Veltlínské zelené je odrůda, určená pro výrobu bílých vín. Její původ najdeme v rakouském regionu Niederösterreich, kde vnikla samovolným křížením odrůd Tramín a St. Georgen. 

St. Georgen je velmi stará odrůda, která téměř zanikla a její jediný keř byl objeven v obci stejného jména. V roce 2007 pak tato odrůda byla označena jako dlouho hledaný “otec” Veltlínského zeleného. 

wikipedia.org

Pro pěstování odrůdy Veltlínské zelené je velmi tradiční zemí Rakousko, kde ji najdeme pod názvem Grüner Veltliner. V roce 2009 představovala celková výsadba 36% všech vinic - tedy téměř 18.000 hektarů. Najdeme ji hlavně v regionech Kremstal, Weinviertel, Wachau nebo Kamptal. Nejznámějšími “Veltlíny” jsou ty z regionu Wachau. 

Mimo Rakousko najdeme tuto odrůdu už jen v několika zemích - hlavně na Slovensku a v Maďarsku, dále například v Německu nebo Austrálii a Novém Zélandu (v obou posledně jmenovaných jde o malé výsadby).

Z Rakouska se odrůda dostala i na Moravu, aktuálně je zapsáno 5 klonů této odrůdy. Nadprůměrně je vysázená ve Znojemské, Mikulovské a Velkopavlovické oblasti. Najdeme ale také na Mostecku, Mělnicku nebo Roudnicku. Její podíl na výsadbě ale klesá - v roce 1999 to bylo 18% všech vinic, v roce 2010 již pouze necelých 10% (asi 1.800 hektarů vinic).

Styl jednotlivých “Veltlínů” se liší podle místa původu. Obecně se dá říct, že jsou to vína svěží s jemnou pepřovostí a kořenitostí. V chuti bývají plné s příjemnými harmonickými kyselinami. Většina vín se doporučuje pít mladá, pouze u výjimečných vín v nejlepších ročnících lze najít středně dlouhý potenciál dalšího zrání.

Naše vína s odrůdou Veltlínské zelené