Domaine Fritsch

Alsace
Domaine Fritsch

Vína z vinařství Domaine Fritsch

O vinařství Domaine Fritsch

Jérémie Fritsch

V rodinném vinařství Domaine Fritsch se pěstování vína věnují již několik generací. Hlavní rodinnou filozofií je „kvalita a respekt k terroiru“.

Vinařský dům se najdeme přímo v srdci městečka Marlenhein. To se nachází asi 25km západně od Štrasburku a je pomyslnou severní bránou Alsaské vinařské oblasti. Je také součástí tzv. „Zlaté koruny“ (Couronne d´Or) – nejstarších vinic v Alsasku, sdružujících 19 vinařských vesnic v okolí Štrasburku.

Samotné vinařství založil Jerome Fritsch v 50. letech minulého století, jeho syn Romain převzal vedení v roce 1982. Romain se hned od počátku rozhodl pro vedení vinic systémem zvaným „lyra“ – ten je používaný v chladnějších oblastech, zajišťuje lepší proudění vzduchu ve vinicích a lepší sluneční expozici hroznů.

V současné době vede vinařství Romainův syn Jérémie. Je aktivním propagátorem rozvoje technik šetrných k životnímu prostředí a také odrůdy Pinot Noir z Marlenheimu – jako součástí klasifikace Grand Cru.

Nejdůležitějšími vinicemi pro Domaine Fritsch jsou ty v terroiru Steinklotz Grand Cru. Tento terroir získal jméno díky svému charakteristickému kamenitému podloží (největší podíl má vápenec a jíl). Půda zde velmi dobře akumuluje teplotu, vzniká tak ideální mikroklima k získání perfektních hroznů.

Vinice mají jižní až jiho-východní expozici, která je ideální pro maximální využití slunečního záření. Přesto, že je Steinklotz známý především pro pěstování červených odrůd, pěstují se zde i bílé odrůdy, vhodné pro výrobu vín s dlouhým potenciálem dalšího zrání.