Vybíráme víno k rybám

Ryby jíme jak v restauracích, tak si je často připravujeme doma. Existuje široká řada ryb a dají se připravovat na mnoho způsobů - dokonce je často jíme syrové. Stejně tak existuje mnoho vín, která jdou s rybami světe kombinovat. Je zažitým pravidlem, že ryby se pojí s bílým víny. Jsou ale druhy červených, stejně jako růžových vín, která jdou k určitým rybám vybrat. Vše závisí jak na druhu ryby, tak na úpravě, jakou pro rybu zvolíme. Je tedy důležitá jak struktura masa, tak výsledná chuť. 

unsplash.com

Stejně jako u jiných mas tak i u ryb platí, že k jemným rybám podáváme lehčí bílá vína, například odrůd Pinot Grigio nebo Grüner Veltliner. Výraznější a tučnější ryby pak snesou kombinaci s robustnějšími víny typu Chardonnay (které zrálo v dřevěném sudu) nebo plněnějšími růžovými víny. Způsob, jakým rybu upravujeme - grilování, pečení nebo smažení - pomáhá zúžit případný výběr. Například ryby se smetanovou omáčkou potřebují vína s vyšší kyselinou. Výrazněji kořeněné nebo pálivější úpravy ryb zase vyžadují vína s vyšším zbytkovým cukrem. 

Ryby můžeme rozdělit do 4 hlavním skupin:

1/ netučné ryby - platýz, okoun, mořský jazyk

Pro tuto kategorii jsou ideální italská bílá vína - mohou být z odrůd Pinot Grigio, Fiano nebo Vermentino, vína se svěžím a citrusovým aroma. Můžeme také volit vína portugalských odrůd Alvarinho nebo španělský ekvivalent Albarino. Také v dřevěných sudech nestařená Chardonnay, jako třeba Chablis, jsou skvělou volbou. 

2/ středně tučné ryby - pstruh, mořský vlk, treska

Pro ryby v této kategorii volíme bílá vína již robustnějšího stylu, která již mohla projít zráním v sudech, případně mohou být i starších ročníků. Mluvíme o určitých typech vín z Rioja, odrůdy Chenin Blanc z údolí řeky Loire nebo rakouském Grüner Veltlineru a Rieslingu. Riesling nebo Gewürztraminer, i s menším obsahem zbytkového cukru, budou dobrou kombinací s kořenitějšími nebo pálivějšími úpravami ryb. Kořenitější úpravy pak také dobře doprovodí Sauvignon Blanc - jak z Nového Zélandu tak třeba z francouzské Loire.

3/ tučné a růžové ryby - losos, tuňák, mečoun, mořský ďas

Při výběru vín pro tuto kategorii ryb se rozšiřuje možnost výběru nejen na bílá vína, ale už i na určitá červená nebo růžová vína. Například dobře vychlazený Pinot Noir ve stylu Nového světa se výborně hodí k dobře propečenému masu tuňáka nebo lososa. K určitým úpravám lososa budou vhodnou volbou také růžová vína a to nejenom tichá vína - růžové šumivé víno s uzeným lososem je perfektní kombinací. Pro lososa (s ohledem na jeho úpravu) můžeme vybírat z odrůd Chardonnay, Saivignon blanc, Riesling nebo Pinot Grigio. Ke grilovanému tuňákovi může podávat červená vína Zweigelt nebo Valpolicella. K tuňákovému carpacciu jsou vhodná vína s citrusovým charakterem - například severnější typy Chardonnay. K syrovým verzím těchto ryb (včetně sushi) volíme minerální bílá vína, Pinot Noir nebo Brunello (záleží opět na stylu úpravy). 

4/ ryby s výrazným aroma - sleď, makrela, sardinky, ančovičky

Olejnaté ryby, jako jsou makrely nebo sardinky, mají velmi intenzivní aroma a vyžadují kombinaci s řízným a svěžím bílým vínem. Můžeme zvolit i růžová vína například z Provence nebo červená odrůdy Gamay. Silně aromatické ryby, připravené jednoduše na grilu, se hodí k minerálním vínům s citrusovým aroma - například odrůdy Albarino nebo Sauvignon blanc. Uzené ančovičky, používané například na pizzu, se dobře snoubí s víny typu Bardolino nebo Valpolicella. 

Naše vína párovatelná s rybím masem