Quinta do Ataíde

Douro
Quinta do Ataíde
Quinta do Ataíde
Quinta do Ataíde

Vína z vinařství Quinta do Ataíde

O vinařství Quinta do Ataíde

Historická usedlost vinařství Quinta do Ataíde se, pro region Douro, nachází v neobvykle rovinné oblasti Vilariça Valley. Na jeho území najdeme organicky certifikované vinice, ale také olivové stromy. 

Toto Quinta byla, v 70. letech minulého století, místem znovuzrození dnes již ikonické odrůdy Touriga Nacional, kdy Miguel Côrte-Real rouboval původní klony z vinic vysázených před 2. světovou válkou. 

Klimatické podmínky místních organických vinic jsou z pohledu zbytku Douro Valley neobvyklé - vinice jsou sušší a vystaveny výrazně vyšším teplotám. Podobné podmínky nenajdeme v žádné jiné části regionu Douro. Suché vegetační období omezuje růst okolní vegetace, snižuje se tak riziko poškození vinic a hroznů. Nepoužívají se žádné herbicidy. 

Právě pro své klimatické podmínky a profil vinic jsou vína z Quinta do Ataíde specifická a velmi zajímavá. Vyrábí se zde pouze 2 vína a to z lokálních odrůd Touriga Nacional a Touriga Franca - obě v kategorii DOC. Pro jejich zrání se používají dřevěné sudy z francouzského dubu, kde zrají 10-12 měsíců.