Principi di Butera

Sicilia
Principi di Butera
Principi di Butera

Vína z vinařství Principi di Butera

O vinařství Principi di Butera

Antonio Paolo Froio

Winemaker

Vinařství Principi di Butera patří do skupiny vinařství vlastněných rodinou Zonin - jednou z nejvýznamnějších rodin v celé Itálii. Od roku 1821 je to již sedmá generace, která se naplno věnuje výrobě vín.  

Principi di Butera se nachází v srdci Sicílie, pouze několik kilometrů od středozemního moře. Leží uprostřed “historie” - Valley of theTemples (Agrigento) a Villa Romana del Casale (Piazza Armerina), dvě sicilské památky ze sedmi, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. 

Rodina Zonin dlouhých 15 let hledala nejlepší místo pro pěstování odrůdy Nero d’Avola, až v roce 1997 objevila a získala právě místo, na kterém leží dnešní vinařství. To bylo celé zrekonstruováno, ale se zachováním historického charakteru. 

Celková rozloha vinařství je 320 hektarů, ze kterých je 170 osázeno vinicemi. Na více než polovině z nich, je vysazená odrůda Nero d’Avola, která je symbolem tradičního sicilského vinohradnictví. K ní jsou vysázené další odrůdy, jako Cabernet Sauvignon, Merlot nebo Syrah. Z bílých jsou to odrůdy Grillo, Insolia nebo Chardonnay. 

Podnebí, ze kterého vinice těží, je mírné, s horkými suchými léty a dešťovými srážkami, které nepřesáhnou 600mm ročně. Díky nadmořské výšce 300-350 m.n.m., ve které jsou vinice vysázeny, těží hrozny z teplotních výkyvů mezi denními a noční teplotami. K tomu jsou hrozny pod neustálým vlivem proudění větrů ze středozemního moře.