Odrůda Gewürztraminer či Tramín červený

Gewürztraminer je odrůda určená pro výrobu bílých vín. Má velmi dlouhou historii a jde o důležitou odrůdu z pohledu křížení a šlechtění nových odrůd - na jejím základě vzniklo mnoho klasických odrůd v celé Evropě.

Má značný sklon k tvorbě mutací - během staletí se z ní vyvinuly odrůdy, které dnes považujeme za samostatné. Jako Gewürztraminer se pěstuje v Alsasku, severní Itálii a Německu, najdeme ale také pod názvem Heida (ve Švýcarsku) Traminer nebo také Traminer Weisser (v Německu) a nebo Traminer Aromatico (v severní Itálii). U nás je známá jako Tramín červený. Rozborem DNA všech odrůd je zřejmé, že mají stejný genetický základ jen s nepatrnými odchylkami a dají se považovat za klony.

wikipedia.org

Gewürztraminer není pro žádnou evropskou zemi dominantní odrůdou. Je typickou zvláště pro severně položené oblasti - od Alsaska přes Německo, nikde však není větší, než 1% celkové výsadby.

V těchto zemích se s Gewürztraminerem můžeme setkat:

- Francie - důležitá je pro region Alsasko. V roce 2008 bylo v celé Francii necelých 3.000 hektarů vinic této odrůdy, z toho 2.500 v Alsasku.

- Německo - celkem přes 800 hektarů najdeme ji hlavně v regionech Baden a Pfalz.

- Rakousko - celkem cca 700 hektarů vinic, převážně v regionu Steiermark

- Švýcarsko - 48 hektarů

- Itálie - 500 hektarů, hlavně v regionu Trentino-Alto Adige

- Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko a Rumunsko

- Britská Kolumbie, Oregon, Washington, Nový Zéland, Kalifornie, JAR a Austrálie

Celkem byl Gewürztraminer v roce 2010 vysázený na přibližně 9.000 hektarech po celém světě.

V České republice se pěstuje jako Tramín červený, odrůda byla do Statní odrůdové knihy zapsaná v roce 1941. Aktuálně se podílí na celkové výsadbě přibližně 3,5%, což je více než 600 hektarů. Nejčastěji se s ní setkáme v oblastech Velkopavlovická a Mikulovská. Slovo “červený” se někdy z názvu vypouští.

Naše vína s odrůdou Gewürztraminer