Odrůda Pinot Grigio či Pinot Gris nebo také Rulandské šedé

Pinot Grigio je odrůda, ze které se vyrábějí bílá vína a která vznikla přirozenou mutací odrůdy Pinot Noir. Je známá také jako Pinot Gris, u nás jako Rulandské šedé. Její původ se připisuje francouzskému regionu Bourgogne, odkud se rozšířila po celé Francii. Ve 14. století se společně s Rulandským modrým dostala na území Čech a Moravy. 

wikipedia.org

Pinot Grigio patří do skupiny odrůd “Pinot”, které se díky jejich původu také říká “burgundské odrůdy”. Pěstuje se po celém světě - řadíme ho do dvou základních stylů:

 - francouzský (Pinot Gris), který má plné tělo s kořenitým aroma, nižším nebo středním obsahem kyselin, vyšším obsahem alkoholu a až olejnatou strukturou. Ve víně se pak objevují tóny zralého tropického ovoce, jako je meloun a mango.

 - italský (Pinot Grigio) s větším obsahem svěžích kyselin (díky dřívějšímu sběru hroznů), nižší ovocností a stylem spíše neutrálním, s aroma citrusových plodů. 

Hrozny této odrůdy mají obvykle šedo-modrou barvu , může mít ale také odstíny od hnědo růžové až po purpurovou. Odrůda je takzvaně geneticky nestabilní a tak se na jednom hroznu můžete setkat s více barvami.

Kromě Itálie a Francie se s touto odrůdou můžeme dále setkat například v Německu, Rakousku, Slovinsku, Moldávii, Maďarsku, ale také Kalifornii, Argentinské Mendoze nebo na Novém Zélandu.

V České republice byla odrůda do Statní odrůdové knihy zapsaná v roce 1941 jako “Burgundské šedé”, v roce 1993 již jako “Rulandské šedé” a to na základě rozhodnutí mezinárodního soudu v Haagu. Najdeme ji ve všech vinařských oblastech, v roce 2010 byla vysázená na více než 770 hektarech vinic. V posledních letech roste její podíl na celkové rozloze vinic - okolo roku 1960 to bylo asi 0,5%, v roce 1999 1,6% a v roce 2010 již 4,3%. Průměrné stáří jednotlivých vinic je okolo 11 let. 

Naše vína s odrůdou Pinot Grigio

Instagram