Odrůda Rulandské šedé či Pinot Grigio nebo Pinot Gris

Rulandské šedé je odrůda, ze které se vyrábějí bílá vína a která vznikla přirozenou mutací odrůdy Pinot Noir. Je známá také jako Pinot Grigio nebo Pinot Gris. Její původ se připisuje francouzskému regionu Bourgogne, odkud se rozšířila po celé Francii. Ve 14. století se společně s Rulandským modrým dostala na území Čech a Moravy. 

wikipedia.org

Rulandské šedé patří do skupiny odrůd “Pinot”, které se díky jejich původu také říká “burgundské odrůdy”. Pěstuje se po celém světě - řadíme ho do dvou základních stylů:

 - francouzský (Pinot Gris), který má plné tělo s kořenitým aroma, nižším nebo středním obsahem kyselin, vyšším obsahem alkoholu a až olejnatou strukturou. Ve víně se pak objevují tóny zralého tropického ovoce, jako je meloun a mango.

 - italský (Pinot Grigio) s větším obsahem svěžích kyselin (díky dřívějšímu sběru hroznů), nižší ovocností a stylem spíše neutrálním, s aroma citrusových plodů. 

Hrozny této odrůdy mají obvykle šedo-modrou barvu , může mít ale také odstíny od hnědo růžové až po purpurovou. Odrůda je takzvaně geneticky nestabilní a tak se na jednom hroznu můžete setkat s více barvami.

Kromě Itálie a Francie se s touto odrůdou dále můžeme setkat například v Německu, Rakousku, Slovinsku, Moldávii, Maďarsku, ale také Kalifornii, Argentinské Mendoze nebo na Novém Zélandu.

V České republice byla odrůda do Statní odrůdové knihy zapsaná v roce 1941 jako “Burgundské šedé”, v roce 1993 již jako “Rulandské šedé” a to na základě rozhodnutí mezinárodního soudu v Haagu. Najdeme ji ve všech vinařských oblastech, v roce 2010 byla vysázená na více než 770 hektarech vinic. V posledních letech roste její podíl na celkové rozloze vinic - okolo roku 1960 to bylo asi 0,5%, v roce 1999 1,6% a v roce 2010 již 4,3%. Průměrné stáří jednotlivých vinic je okolo 11 let. 

Naše vína s odrůdou Rulandské šedé