Odrůda Grüner Veltliner či Veltlínské zelené

Grüner Veltliner je odrůda, určená pro výrobu bílých vín. Její původ najdeme v rakouském regionu Niederösterreich, kde vnikla samovolným křížením odrůd Tramín a St. Georgen.

St. Georgen je velmi stará odrůda, která téměř zanikla a její jediný keř byl objeven v obci stejného jména. V roce 2007 pak tato odrůda byla označena jako dlouho hledaný “otec” odrůdy Grüner Veltliner.

wikipedia.org

Pro pěstování odrůdy Grüner Veltliner je velmi tradiční zemí Rakousko. V roce 2009 představovala celková výsadba 36% všech vinic - tedy téměř 18.000 hektarů. Najdeme ji hlavně v regionech Kremstal, Weinviertel, Wachau nebo Kamptal. Nejznámějšími “Veltlíny” jsou ty z regionu Wachau.

Mimo Rakousko najdeme tuto odrůdu už jen v několika zemích - hlavně na Slovensku a v Maďarsku, dále například v Německu nebo Austrálii a Novém Zélandu (v obou posledně jmenovaných jde o malé výsadby).

Z Rakouska se odrůda dostala i na Moravu, aktuálně je zapsáno 5 klonů této odrůdy. Nadprůměrně je vysázená ve Znojemské, Mikulovské a Velkopavlovické oblasti. Najdeme ale také na Mostecku, Mělnicku nebo Roudnicku. Její podíl na výsadbě ale klesá - v roce 1999 to bylo 18% všech vinic, v roce 2010 již pouze necelých 10% (asi 1.800 hektarů vinic).

Styl jednotlivých vín Grüner Veltliner se liší podle místa původu. Obecně se dá říct, že jsou to vína svěží s jemnou pepřovostí a kořenitostí. V chuti bývají plné s příjemnými harmonickými kyselinami. Většina vín se doporučuje pít mladá, pouze u výjimečných vín v nejlepších ročnících lze najít středně dlouhý potenciál dalšího zrání.

Naše vína s odrůdou Grüner Veltliner