Odrůda Tramín červený či Gewürztraminer

Tramín červený je odrůda určená pro výrobu bílých vín. Má velmi dlouhou historii a jde o důležitou odrůdu z pohledu křížení a šlechtění nových odrůd - na jejím základě vzniklo mnoho klasických odrůd v celé Evropě.

Má značný sklon k tvorbě mutací - během staletí se z ní vyvinuly odrůdy, které dnes považujeme za samostatné - například Gewürztraminer (v Alsasku, severní Itálii a Německu), Heida (ve Švýcarsku) Traminer nebo také Traminer Weisser (v Německu) a nebo Traminer Aromatico (v severní Itálii). Rozborem DNA všech odrůd je zřejmé, že mají stejný genetický základ jen s nepatrnými odchylkami a dají se považovat za klony. 

wikipedia.org

Tramín červený není pro žádnou evropskou zemi dominantní odrůdou. Je typickou zvláště pro severně položené oblasti - od Alsaska přes Německo, nikde však není větší, než 1% celkové výsadby. 

V těchto zemích se s Tramínem červeným můžeme setkat:

 - Francie - důležitá je pro region Alsasko. V roce 2008 bylo v celé Francii necelých 3.000 hektarů vinic této odrůdy, z toho 2.500 v Alsasku. 

 - Německo - celkem přes 800 hektarů najdeme ji hlavně v regionech Baden a Pfalz.

 - Rakousko - celkem cca 700 hektarů vinic, převážně v regionu Steiermark

 - Švýcarsko - 48 hektarů

 - Itálie - 500 hektarů, hlavně v regionu Trentino-Alto Adige

 - Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko a Rumunsko

 - Britská Kolumbie, Oregon, Washington, Nový Zéland, Kalifornie, JAR a Austrálie

Celkem byl Tramín červený v roce 2010 vysázený na přibližně 9.000 hektarech po celém světě.

V České republice byla odrůda do Statní odrůdové knihy zapsaná v roce 1941, aktuálně se podílí na celkové výsadbě přibližně 3,5%, což je více než 600 hektarů. Nejčastěji se s ní setkáme v oblastech Velkopavlovická a Mikulovská. Slovo “červený” se někdy z názvu vypouští. 

Naše vína s odrůdou Tramín červený