Odrůda Modrý Portugal

Modrý Portugal je modrá odrůda, určená na výrobu červených vín. Původ odrůdy není znám -  podle názvu se může zdát, že má něco společného s Portugalskem. Nicméně žádná taková odrůda se zde nepěstuje a ani zde nenajdeme odrůdu s jasnou genetickou příbuzností. Najdeme ji naopak prakticky v celém Podunají. Proto se předpokládá, že by mohla pocházet z Rakouska.  

wikipedia.org

Výzkumy ukazují, že je Modrý Portugal geneticky spojený s odrůdami Sylvánské zelené a Blaue Zimmettraube. Mezi tradiční oblasti pro pěstování patří Rakousko, kde bylo v roce 2007 vysázeno okolo 2.500 hektarů vinic. Odsud se koncem 19. století odrůda rozšířila do Německa, a to především do oblastí Rheihessen a Pfalz. V roce 2007 bylo v celém Německu přes 4.500 hektarů vinic této odrůdy. Modrý Portugal najdeme také v zemích jako je Francie, ve státech bývalé Jugoslávie, v Maďarsku, Rumunsku a v některých zemích bývalého Sovětského svazu.

Na území dnešní České republiky byl Modrý Portugal kdysi nejrozšířenější modrou odrůdou - v první polovině 20. století byl jeho celkový podíl na českých vinicích 9%, na moravských dokonce 16%. V současné době je to podstatně méně - okolo 4% (přes 700 hektarů vinic). Je populární pro svoji úrodnost a vysokou výtěžnost, ale také pro své jemné a svěží aroma, díky kterému se dobře pije. 

Na Moravě se pěstuje prakticky ve všech oblastech - nejčastěji v okolí Kyjova, Uherského Hradiště, Hustopečí a Hodonína, v Podluží, dále v obcích Kobylí, Čejkovice, Velké Pavlovice, Rakvice, Mutěnice. V české vinařské oblasti je jednou ze základních odrůd červených vín a najdeme ji na Mělnicku, Roudnicku a Čáslavsku. 

Naše vína s odrůdou Modrý Portugal