Vinařství Sedlák

Velkopavlovická podoblast
Vinařství Sedlák
Vinařství Sedlák
Vinařství Sedlák
Vinařství Sedlák
Vinařství Sedlák
Vinařství Sedlák
Vinařství Sedlák
Vinařství Sedlák

Vína z vinařství Vinařství Sedlák

O vinařství Vinařství Sedlák

Rod Sedláků hospodaří na vlastních vinicích už po čtyři generace. Již v roce 1918 postavil ve Velkých Bílovicích pradědeček František Sedlák první sklep. Tímto je také datován zrod samotného vinařského rodu.

Moderní historie vinařství začíná s otci obou dnešních majitelů - Milanův otec František začal v roce 1994 vyrábět víno profesionálně, jeho bratr Rostislav se připojil záhy. Začali spolu vysazovat vinohrady a také postavili nový sklep.

Mladí pokračovatelé, bratranci Milan a Jaroslav, navazují v předávání zkušeností svých otců. Své první víno, pod společným názvem Rodinné vinařství Sedlák, nalahvovali poprvé v roce 2006. Vína z jejich prvního ročníku bylo 10 000 lahví a to převážně v kategorii moravských zemských vín. Od tohoto roku se oba mladí vinaři naplno pustili do vinařského povolání.
A protože jejich předkům vždy pomáhali v práci koně, stali se koně Miloš a Dobroš a sedlák s pluhem symbolem jejich vinařství.

Hrozny pochází z výborných vinařských poloh vyhlášených vinic s daným původem, který těmto vínům dává svou jedinečnost a osobitost. Při výrobě je zachována maximální šetrnost a minimální zásah. Tak se ve víně může dobře projevit charakter zdejšího terroiru. Mezi hlavní pěstované odrůdy patří Veltlínské zelené, Neuburské, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Tramín červený a dále pak Modrý Portugal, Zweigeltrebe, Rulandské modré a Merlot.

V současné době mají vinice pouze v katastru obce Velké Bílovice a to o rozloze přibližně 17 hektarů. Výrobní kapacita vinařství může dosáhnout až na 200 000 lahví ročně. Této hranice ale každoroční produkce dosahuje jen výjimečně.