Odrůda Hibernal

Hibernal je odrůda, ze které se vyrábí bílá vína. Vyšlechtěna byla v roce 1944 v Německu zkřížením odrůd Ryzlink rýnský a Siebel. Do roku 1950 bylo ve Francii osázeno na 40 tisíc hektarů, se zákazem pěstování hybridních odrůd došlo k dramatické redukci. V současnosti je Hibernal populární na východním pobřeží USA, najdeme ho také v Německu (okolo 100 ha vinic), Švýcarsku nebo Kanadě.

wikipedia.org

V České republice se s první výsadbou Hibernalu začalo roku 1987 ve velkých Bílovicích. Do Státní odrůdové knihy byla odrůda zapsána v roce 2004. V roce 2010 byla celková výsadba okolo 33 hektarů s průměrným stářím vinic 5 let. Hibernal je velmi odolný vůči zimním mrazů (zvládne i teploty okolo -25℃), naopak je citlivý na jarní mrazíky (a to díky faktu, že raší hodně brzy).

Výsledná vína jsou velmi odlišná s ohledem na místo původu hroznů. Svým profilem mohou být podobná odrůdám Ryzlink rýnský nebo Sauvignon. Typický Hibernal má zelenožlutou barvu a intenzivní a ovocnou vůni. Chuť je plná, extraktivní a kořenitá. Má vyšší obsah kyselin. 

 

 

Naše vína s odrůdou Hibernal