Vybíráme víno k drůbežímu masu

Kategorie drůbežího masa je poměrně široká - nebavíme se totiž pouze o kuřecím mase. Pojďme si nejdříve říct základní informace o této kategorii.

Drůbež dělíme na hrabavou (např. kuře, kohout, slepice, perlička, krocan nebo krůta), vodní (husa a kachna) a létavou (holub a holoubata). Drůbeží maso je jemné a křehké - jeho kvalitu a chuť ovlivňuje samozřejmě druh krmení i věk zvířat. Maso dělíme také bodle barvy na bělomasé (krocan, krůta a kur domácí) a červenomasé (perlička, kachna, husa, holub).

Pro párování s vínem je tak velmi důležité, o jaký druh drůbežího masa se jedná - může se svých charakterem značně lišit, od suchého a jemného až po mastné, výrazné s charakterem zvěřiny. Je také zásadní, jakou úpravu konečný pokrm má - často se drůbež podává s různými omáčkami. 

pexels.com

Zde je základní orientační návod, jaká vína vybírat:

 - čím tučnější maso máme, tím větší obsah kyselin ve víně potřebujeme

 - bílé maso, jako je krocan nebo kuře, kombinujeme častěji s bílými víny. Naopak tmavší maso, jako je kachna a husa, párujeme s víny červenými

 - bereme-li v úvahu celkovou intenzitu výsledného pokrmu, pak výraznější charakter jídel vyžaduje výraznější profil vína s plným tělem

 - pokud jsme při přípravě použili výraznější koření, například asijské, vybíráme vína s vyšším obsahem cukru - sladkost vína nám pomůže “zkrotit” kořenitou nebo dokonce pálivou chuť.

Kuřecí maso

Je asi nejpopulárnějším drůbežím masem. Z pohledu párování s vínem je velmi “univerzální - jde o lehčí typ masa a tak volte lehčí vína. Obecně se dobře páruje s bílými víny, ale v mnoha případech se dobře snoubí i s červenými - záleží na intenzitě konečné úpravy jídla.

Příklady vín, která jsou vhodná:

 - bílá vína - od středně plných až po výrazné s plným tělem. Vybírejte z odrůd Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Chardonnay (i máslovější typ vyrobený v dubových sudech) nebo bílá vína z údolí řeky Rhône. 

 - červená vína - od lehčích po středně plná. Ideální budou vína odrůdy Pinot Noir, Zweigelt nebo Grenache.

 - šumivá vína - vybírejte suchá vína s říznější kyselinou. Ideální pro Prosecco nebo Champagne.

Kachní maso

Kachní maso je podstatě tučnější než třeba kuřecí nebo krůtí maso - má výraznější, až zvěřinový charakter. Často se připravuje s ovocnými omáčkami nebo charakterním kořením - proto je konečná úprava důležitá pro výběr vína. Pokud jde o úpravu tučnější, vybíráme vína s vyšší kyselinou. Pokud jde o kachnu s omáčkou nebo výraznějším kořením vybíráme lehčí červená nebo některá bílá vína.

Příklady vín, která jsou vhodná:

 - červená vína - lehčí až středně plný typ s vyšší kyselinou. Vhodné jsou odrůdy Pinot Noir, Gamay, Nebbiolo nebo Tempranillo.

 - bílá vína - lehčí až středně plná chuť, opět s výraznější kyselinou. Můžeme párovat s odrůdami Chardonnay (vyrobeného bez použití dřevěných sudů), Riesling, Pinot Gris nebo Gewürztraminer. 

Krůtí maso

Jako ostatní drůbeží masa vybíráme i v tomto případě lehčí červená nebo středně plná bílá vína. Krůtí maso je netučné maso, které má tendenci se vařením vysušovat - vybíráme tedy vína, které to pokud možno vykompenzují. Vína by měla mít vyšší kyselinu.

Příklady vín, která jsou vhodná:

 - bílá vína - středně plná vína odrůd Chadonnnay, Pinot Grigio nebo Viognier.

 - červená vína - lehčí až středně plná vína odrůd Pinot Noir nebo Carignan.

Husí maso

Stejně jako kachní, je i husí maso tučnější - při vaření se tuk rozpouští a udržuje maso krásně šťavnaté a bohaté na chutě. Má pevnou strukturu a občas až zvěřinový charakter. Pro jeho tučnost opět volíme vína s vyšší kyselinou. Bohatší a zvěřinový charakter nám umožňuje vybrat lehce plnější vína, než u ostatních drůbežích mas. Případné omáčky opět ovlivní výběr vín - například brusinková omáčka navádí k výběru červeného vína s ovocnějším charakterem.

Příklady vín, která jsou vhodná:

 - červená vína - střední až plnější chuť vín odrůd Nebbiolo nebo Barbera

 - bílá vína - středně plná až plná vína s vyšší kyselinou. Vybírejte ideálně z odrůd Riesling nebo francouzský Pinot Gris.

Naše vína párovatelná s drůbežím masem