Vinařství Gala

Mikulovská podoblast
Vinařství Gala
Vinařství Gala
Vinařství Gala
Vinařství Gala
Vinařství Gala
Vinařství Gala

Vína z vinařství Vinařství Gala

O vinařství Vinařství Gala

 

Vinařství Gala patří mezi menší moravská vinařství. Hospodaří na 9 hektarech vlastních vinic v jedinečném terroiru Pálava, který je Chráněnou krajinnou oblastí a patří do soustavy chráněných území Natura 2000 a UNESCO.

Filozofie Jaromíra Galy určuje směr, kterým své vinařství buduje: „Půda jako živý organismus je pro nás základem. Přináší nám vitální keř révy, z kterého se snažíme získat dokonalý hrozen a z něj pak vysoce kvalitní víno jako přírodní produkt.“

Jaromír Gala se narodil v jihomoravské obci Kobylí ve vinařské rodině. Oba dědové vlastnili vinice a zabývali se výrobou vína. Také otec pokračoval v rodinné vinařské tradici, jejíž rozvoj byl bohužel omezen tehdejším režimem. V rodině se traduje, že jsem již jako 5letý kluk ostříhal nůžkami na porcování drůbeže svůj první révový keř.

Vystudoval střední vinařskou zemědělskou školu ve Valticích a následně Mendelovu univerzitu v Brně, specializace vinařství a vinohradnictví na katedře v Lednici. Jedním z jeho vyučujících profesorů byl i Vilém Kraus.

Prvním důležitým vinařským krokem byla spolupráce s ing. Josefem Peřinou ve společnosti Mikros-vín Mikulov (dříve ZOD Mikulov) v letech 1994 – 1999. V roce 1999 byl u vzniku vinařství Tanzberg Mikulov, kde osm let zastával pozici ředitele společnosti.

Cenné zkušenosti získal také díky praxi ve vinařských oblastech Wachau (Rakousko) a Pentington (Kanada) a dále díky návštěvám vinařských podniků ve Francii, Itálii, Německu, na Novém Zélandě, v Kalifornii a Gruzii.

Vinice vinařství se nacházejí na svazích Stolové hory ve viničních tratích obcí Bavory a Perná. Pěstuje se minimálně 6600, někde až 9000 keřů na hektar s nízkou opěrnou konstrukcí. Ve vinicích je kladen důraz na ruční práci. Také hrozny se sklízí výhradně ručně, a to v několika vlnách, jejich množství se redukuje a zpracovává co nejšetrnějším způsobem.